ZAWSZE AKTUALNE- APTECZKA NA WYJAZD

  • Wakacyjna apteczka
    Wakacyjna apteczka

Jak prosto skompletować wakacyjną apteczkę?

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

APTECZKA NA WAKACJE - PODSTAWOWE ZASADY 

  • Należy pamiętać, że jeśli podczas podróży wystąpią objawy dotychczas nieznane lub znane ale bardzo intensywne lub przedłużające się - turysta powinien możliwie szybko być zbadany przez miejscowego lekarza.
  • Przed przyjęciem każdego leku należy dokładnie się zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Leki powinny być w oryginalnych opakowaniach i zawsze należy zabrać ze sobą ulotkę dołączoną do opakowania.
  • Leki powinny być zakupione w Polsce, przed wyjazdem. Gdy jesteśmy zmuszeni zakupić lek w innym kraju należy pokazać w aptece lub lekarzowi oryginalne opakowanie lub ulotkę brakującego leku, gdzie jest napisana nazwa międzynarodowa substancji czynnej i aptekarz może dobrać odpowiednik. W ostateczności można pokazać informację o danym leku w telefonie.
  • Należy unikać, szczególnie przy barierze językowej, zakupu nieznanego leku łagodzącego określoną dolegliwość, ponieważ można otrzymać specyfik nie stosowany w Polsce o trudnym do ustalenia składzie.
  • Apteczkę wakacyjną należy skompletować indywidualnie w zależności od wieku, kierunku i celu podróży, rodzaju wyjazdu (aktywny, wyczynowy, bierny, w obszary o ekstremalnie wysokich temperaturach etc.). Inaczej będzie skompletowana apteczka chorych przewlekle, osób w podeszłym wieku a inny będzie zestaw dla dziecka.
  • Leki w apteczce wyjazdowej powinny być przeznaczone na własny użytek podróżującego i nie powinny przekraczać liczby opakowań wynikających z dawkowania i czasu pobytu w danym miejscu.

NAJPIERW LEKI, KTÓRE BIERZEMY STALE

Najpierw musimy ustalić czy jesteśmy zdrowi i nie zapomnieć o lekach, które bierzemy przewlekle np. z powodu nadciśnienia, cukrzycy, nadczynności lub niedoczynności tarczycy lub innych chorób przewlekłych. Dzięki tym lekom czujemy się dobrze, przerwanie ich przyjmowania, połączone ze stresem wyjazdowym, może spowodować nawrót objawów choroby.
Jeśli zapomnimy wziąć leki - może być trudno je kupić. Poza granicami Polski mogą one występować pod innymi nazwami. Zawsze będzie potrzebna recepta lekarska, a lekarz za granicą będzie oczekiwał nazwy międzynarodowej leku i dokładnej dawki jaką przyjmujemy. 

LEKI, KTÓRYCH ZASTOSOWANIA MOŻEMY SIĘ SPODZIEWAĆ

Następnie należy pamiętać czy zdarzają się nam lub naszym dzieciom dolegliwości nawracające np. alergia, bóle głowy, zaparcia, czy reagujemy katarem na klimatyzację lub zmianę klimatu lub biegunką na nową kuchnię. 
Jeżeli podróżujemy z dziećmi często leczonymi inhalacjami - weźmy ze sobą nebulizator. Wiele rodzin podróżuje z inhalatorem. Ustalmy jednak z lekarzem, jeszcze przed wyjazdem, jakie leki podawać gdy u dziecka wystąpią objawy - czy tylko sól fizjologiczną w inhalacji czy od razu poważniejsze leki.  

LEKI NA DOLEGLIWOŚCI, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDARZYĆ KAŻDEMU

Musimy się zaopatrzyć w leki na powszechne dolegliwości, które zawsze mogą się nam przydarzyć a w zmienionych, wakacyjnych warunkach, mogą być trudniejsze do opanowania.
Te leki będzie stosunkowo najłatwiej dostać w miejscu, do którego pojedziemy ale warto je mieć pod ręką, szczególnie gdy są już "wypróbowane" i nie musimy ustalać w aptece jaki preparat jest nam potrzeby.

Skorzystaj z linków poniżej oraz z całego serwisu "Leki bez recepty 24" przy kompletowaniu Twojej apteczki.

Leki na najczęśtsze dolegliwości pojawiające się w czasie wakacji:

Pozostałe leki - jeśli mamy skłonność do następujących reakcji organizmu:

Ponadto weźmy ewentualnie inne leki, które według naszego doświadczenia mogą być nam potrzebne. 

 

Życzymy fajnego wyjazdu
Redakcja "Leki bez recepty 24"