Leki w ciąży i u dzieci

JAK STOSOWAĆ LEKI » Leki w ciąży i u dzieci

  • www.lekidladzieci24.pl
    www.lekidladzieci24.pl

DZIECKO TO NIE MAŁY DOROSŁY

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

Serwis o lekach bez recepty dla dzieci - www.lekidladzieci24.pl 

Należy pamiętać, że leki dla dzieci nie są mniejszymi dawkami leków dla dorosłych i nie można podać dziecku połowy tabletki lub jeszcze mniejszej dawki leku, który wzięło się samemu. Dziecko ma inną przemianę materii (metabolizm) niż dorosły. Niektórych, nawet powszechnie stosowanych leków bez recepty nie wolno w ogóle stosować u dzieci. Najbardziej niebezpiecznym preparatem jest kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna) powszechnie stosowany w bólach i przeziębieniach u dorosłych a zabroniony u dzieci do 12. roku życia (a według niektórych opracowań nawet do 16. roku życia). Może on być przyczyną bardzo groźnego toksycznego uszkodzenia wątroby, z towarzyszącymi ciężkimi objawami neurologicznymi (zespół Reye’a), które zdarza się prawie wyłącznie u dzieci. Inna substancja – metamizol (Pyralgina) – stosowana u dorosłych w zwalczaniu bólu i gorączki nie powinna być stosowana samodzielnie u dzieci ze względu na działania niepożądane, które mogą dotyczyć szpiku kostnego. O ewentualnym zastosowaniu jej u dzieci decyduje lekarz.

Przed wyborem leku bez recepty dla twojego dziecka sprawdź informację o możliwości jego zastosowania u dzieci, zawartą w ulotce producenta dołączonej do opakowania leku. Tu znajdziesz informację o tym, czy lek można stosować u dzieci oraz od jakiego wieku dziecka można go podać. Jeśli lek nie jest przeznaczony dla dzieci, informacja o tym jest podana w części ulotki „Zanim zastosujesz lek”. W części „Jak stosować lek” określone jest dawkowanie leku u dzieci w różnych grupach wiekowych (jeśli lek nie jest przeznaczony dla dzieci, w tej części nie ma podanego sposobu dawkowania u dzieci).

Decydując się na podanie dziecku leku bez recepty, trzeba być świadomym, jaki cel chcemy osiągnąć, np. obniżenie gorączki lub złagodzenie kaszlu. Musimy być przekonani o konieczności zastosowania tego leku. Nie można podawać leków „na wszelki wypadek”. Musimy być pewni naszego rozpoznania, np. przeziębienie, którego objawy już znamy: stan podgorączkowy, katar, kaszel. Nie wolno podawać leków samodzielnie, gdy nie wiemy co dziecku jest a z objawami tej choroby spotykamy się po raz pierwszy. Należy wtedy zasięgnąć porady lekarza. Wyjątkiem jest wysoka gorączka u dziecka, nie znamy przyczyny. Jest na tyle wysoka, że chcemy ulżyć cierpieniu dziecka. Należy wezwać lekarza, a samemu podać lek przeciwgorączkowy. Jeśli jest to małe dziecko, zabezpieczymy je przed możliwością wystąpienia drgawek gorączkowych oraz ułatwimy lekarzowi ocenę stanu dziecka na podstawie odpowiedzi na zastosowanie środków przeciwgorączkowych.

CIĄŻA

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią musisz być pewna, że możesz przyjąć dany lek – powinnaś przeczytać dokładnie ulotkę i uzgodnić z lekarzem przyjmowanie każdego leku. Zastosowanie wszystkich leków w ciąży i okresie karmienia piersią zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Spośród leków stosowanych bez recepty największe zagrożenie w ciąży stanowią leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki z tej grupy mogą utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. U kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią nie należy również stosować preparatów przeciwkaszlowych. Powyższe informacje są tylko przykładem i zwróceniem uwagi na wybrane leki. 

Pamiętaj – zawsze trzeba przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania leku.