Leki w łagodzeniu niepokoju i stresu

NIEPOKÓJ I STRES » Leki w łagodzeniu niepokoju i stresu

LEKI W ŁAGODZENIU NIEPOKOJU I STRESU

Ziołowe preparaty stosowane w łagodzeniu niepokoju i stresu można stosować doraźnie w łagodnych dolegliwościach. Jeśli zaburzenia przedłużają się lub nasilają, niezbędna jest wizyta u lekarza, który oceni objawy i zaleci odpowiednie leczenie.

Poniżej opisano podstawowe działanie ziół wchodzących w skład leków uspokajających. W opisach nie uwzględniono ich właściwości niezwiązanych z tematem przedstawionym w tym rozdziale, np. działania występującego w zastosowaniu zewnętrznym.
Arcydzięgiel: ma działanie uspokajające zbliżone do działania kozłka lekarskiego (waleriany), działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę narządów wewnętrznych, głównie przewodu pokarmowego i układu moczowego.
Dziurawiec zwyczajny: działa przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, układu moczowego i układu krążenia. W ziołowych lekach uspokajających dziurawiec ma działanie wspomagające. Należy pamiętać, że dziurawiec zwiększa wrażliwość skóry na słońce i może powodować reakcje fotouczulające; nie jest zalecany dla osób o jasnej karnacji skóry lub ze zmianami skórnymi.
Chmiel zwyczajny: wyciąg z szyszek chmielu ma działanie uspokajające, działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego i układu moczowego.
Kozłek lekarski (waleriana): wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego ma typowe działanie uspokajające, działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, układu moczowego oraz rozkurczowo na naczynia krwionośne. Kozłek jest podstawowym składnikiem ziołowych leków uspokajających. Kozłek lekarski nie powinien być przyjmowany razem z alkoholem, gdyż alkohol może nasilać jego działanie.
Lawenda lekarska: kwiat lawendy działa głównie przeciwskurczowo na mięśniówkę narządów wewnętrznych, posiada również nieznaczne ale uchwytne działanie uspokajające. W ziołowych lekach uspokajających lawenda ma działanie wspomagające.
Męczennica cielista: wyciąg z ziela męczennicy ma typowe działanie uspokajające, działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, układu moczowego oraz działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, nieznacznie obniżając ciśnienie krwi. Męczennica jest podstawowym składnikiem wielu ziołowych leków uspokajających.
Melisa lekarska: wyciąg z liści melisy ma typowe działanie uspokajające, działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, układu moczowego. Melisa jest podstawowym składnikiem wielu ziołowych leków uspokajających.
Mięta pieprzowa: mięta jest jedną z najbardziej wszechstronnie działających i najczęściej stosowanych roślin leczniczych, działa przeciwskurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego, nasila czynność wydzielniczą żołądka i wątroby. Mięta wykazuje również nieznaczne działanie uspokajające i obniżające ciśnienie krwi. W ziołowych lekach uspokajających mięta ma działanie wspomagające.
Owies: wyciąg z ziela owsa działa łagodnie uspokajająco.
Serdecznik pospolity: ziele serdecznika ma łagodne działanie uspokajające, działa również przeciwskurczowo na mięśniówkę narządów wewnętrznych, głównie przewodu pokarmowego. Zmniejsza pobudzenie układu krążenia wywołane stresem. Należy pamiętać, że serdecznik może powodować nadmierną reakcję na słońce.

Niektóre z przedstawionych leków to wyciągi alkoholowe. Należy pamiętać, że ze względu na zawartość alkoholu, nie należy ich stosować w alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu i chorobach umysłowych, a także u kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci. Każdorazowo należy sprawdzić w opisie i w ulotce przylekowej, czy lek jest wyciągiem alkoholowym oraz jaka jest zawartość alkoholu. W przypadku znacznych ilości alkoholu, leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. W przypadku znacznych ilości alkoholu, należy także wziąć pod uwagę, że leki te będą pogarszały ogólną sprawność psychoruchową i nie należy ich stosować w sytuacjach, kiedy wymagane jest zachowanie szczególnej uwagi np. podczas prowadzenia pojazdów. Wszystkie ziołowe leki uspokajające posiadają właściwości sprzyjające zasypianiu i w związku z tym nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn bezpośrednio po ich przyjęciu.

PRODUKTY:

Zobacz wszystkie | Strony:
Zobacz wszystkie | Strony: